Életmód

Jógaoktatóképzés a finishben!

Szerettem volna látni a fejlődést, amit egy elköteleződés képvisel, így indult a jógaoktató képzés 2024-ben, és mint oktató, sokkal többet is kaptam. Három csodás Hölgyet kísérhettem az úton! Decemberben megünnepeltük a sikeres befezejést, és egy ígéretes új kezdetet! Köszönöm a bizalmat, és gratulálok Mindannyiótoknak!
” Ma azzal a tudattal feküdj le, hogy két embernek örökre megváltoztattad az életét”- fogadtak a Hölgyek a vizsganapon, és hagytak nekünk két értékelést is, amit ezúton is köszönök nekik!
“Megtanultam megfigyelni magam, bebizonyítani magamnak, hogy képes vagyok elérni dolgokat és a megszerzett tudással már a kezdetektől tudtam segíteni a családtagjaimnak is. Sokszor úgy gondoltam rád, hogy ha te ilyen erős vagy, akkor én is tudok ilyen lenni. Mára már a vezetéstől való félelmemet is legyőztem.”
“A tanfolyam kezdete óta nem volt pánikrohamom. Az egész életem megváltozott. Sokkal tisztábbnak érzem magam, megtanultam nemet mondani és magamért is megtenni dolgokat. Végig úgy éreztem az együtt töltött idő alatt, hogy különleges tudás birtokába jutottam. Hacsak fellapoztam a tananyagot, elfogott valami furcsa jó érzés. Emelt fővel járok, érzem, hogy bátran nézek az emberekre.”

A gyász, ami továbbsegít – családfelállítás Emőkével

Két nagyon klasszikus családfelállítással, és egy rendszerállítással zártuk az évet szombaton. Egyik állításunkban parentifikáció (szülősítés) volt a téma, hogyan teheti le a legidősebb testvér a szülők hiányos viselkedése okozta terheket.
Másik Állítónk örökös bizonytalanságának okát kereste. Egy elakadt, az egész családot érintő, de leginkább az édesanyját megviselő gyászt kellett feldolgoznunk, hogy az Anya elérhetőbbé váljék az èlők számára.
A fejemben Hellinger szavai kísérték az állításunkat, melyek a helyzethez igazítva, itt is érvényesek:
“Eszményítés gyász helyett
Amikor egy gyermek korán meghal, gyakran a család figyelmének középpontjába kerül. Mindenki csak és kizárólag rá összpontosít, és a család ezért szinte megbénul. Az ilyen eszményítés meggátolja a gyászt.”
“Megfelelő és alázatos gyász
Van olyan gyász, amely elbizakodott. Elbizakodott például a hosszú gyász, ami a görcsös megtartani akarás jele. A teljes gyász ezzel szemben nagyon fáj ugyan, de lehetővé teszi az elszakadást, és megnyitja az utat az új előtt. Ez az alázatos gyász.”
Hellinger gondolatok forrása: A forrás nem kérdi merre visz az útja

A hiányzó láncszem a stresszkezelésben oly sokszor: a MÚLT

Szemléletet kell váltanunk, amikor feltételezzük, hogy a testi és érzelmi szétesés és stressz gyökere a múltban van. Egy Anyukával dolgoztam, aki szerette volna, hogy 9 éves kislánya önállóbbá legyen, ne csimpaszkodjon folyton rajta és ne féltse az Anyát olyannyira. Az ok keresése a múltba mutat, oda kell energiát vinni és megnyugtató, biztonságos kapcsolódást, amikor a kislány születik, és 3 hétre inkubátorba kerül.
Miért ismétlődnek életünk krízisei, hiányos megélései? Miért pl. 9 év elteltével?
Egész életünk kódja az ismétlés, a tanulás, fejlődés. Evolúció, lelki evolúció. Egy jobb immunválasz reményében ismétlődik. Ezt hívják újrajátszási kényszernek.
Magától pedig nincs ereje a mintázatnak változni, nekünk kell energiát vinni a megfelelő helyre. Ezt a megfelelő pillanatot, időminőséget magunk is sokszor észrevesszük, de jelzését sokszor a testbe tolva találjuk. Itt van szükség szemléletváltásra, vagy egy jó adag megengedő ösztönre. Hiszen bár a bioenergetika gyönyörű tudomány, nem része a közoktatásnak.
Ha velem dolgozol, ezeket a pillanatokat az alkalmazott kineziológia módszerével tesztelhetjük és korrigálhatjuk.
Létezik olyan megfigyelés is, hogy mely újrajátszási kényszerek ismetlődnek mértani, és melyek számtani sorozat jelleggel vagy időléptékváltással, és olyan is, hogy ez milyen rendszerben nyúlik át generációkon. Milyen végtelenül bonyolult és közben milyen egyszerű az ember, nem igaz?

Mi a különbség a hatha jóga és a kundalini jóga között?

Mik a valódi különbségek a hatha jóga és a kundalini jóga között?

Nagyon sokszor leirnak különbségeket a két jóga között, ami valójában nem is különbség. A kundalini ébresztése önmagában eleve nem különbség, mert ez minden jógametódus célja, GOAL-ja, eredménye.

A HaTha jóga ászanáiról tudjuk, hogy a feszítés, lazítás és egyensúlyozás mesterei. A NapHold jóga a polaritások kiegyensúlyozója, a statikus testtartások jógája, ami előkészíti a testet a meditációra. A trisztánával dolgozik, ami a mozdulat, légzés, figyelem hármassága. Az ászanák hatnak a meridiánok mentén, teljesen képesek kitisztázni a testet és a pránikus testet. Elkezdik észleltetni velünk a pránamozgásokat. A haladó ászanák már komoly kihívást jelentenek az elmének, pl. fejenállás, skorpió. Ezután és közben haladó technikákkal, pranayamakkal, kumbhakákkal, bandhákkal tanulhatjuk a prána irányítását a testben és a meditációval jutunk el olyan tudatallapotokba, amik egész létünket, sorsunkat képesek semlegesíteni.

És bizony, ha megfigyeljük, akkor sokan évek múlva is gimnasztikáznak. Megengedjük magunknak, hogy ne tartsuk a tekintetirányt, nem nyitjuk ki a szánkat mantrázás közben, hallani se akarjunk a fejenállásról, nem nő a légzéskapacitásunk, kikerüljük a nyaktörő pózokat, és hol vagyunk még a Himalája jógik 15 perces légzés bent-és kinntartásaitól. És még így is működik!

Yogi Bhajan hozta a sokáig titkos, több ezer éves kundalini gyakorlatokat és integrálta a hatha jóga formuláit is, csak közben valami újat alkotott. Úgy rakta össze jógáját, hogy felfrissítette a következetességet a tanításokban és újragondolta a modern embert. Gyenge vállak, nyak, sérülékenység, kevés szabadidő, stressz, folyamatos pörgés, mindig újabb ingerek igénye. Handicap. Gyerekkorban nem találkoztunk a jógával, hatalmas lemaradásokat élhetünk meg. Hány olyan jógázó van, aki hónapokig nem jut el sangatba.

Mindkét jógatípus sajátja, hogy már egy kezdő gyakorláson is átmehetünk zaklatottságon, félelmeken, dühön, egy olyan térbe kerülünk, ahol az erő és a tisztánlátás adhat irányt és energiát a tetteinknek.

Nézzük mi a valódi különbség, miben más a Yogi Bhajan féle kundalini jóga:

  • 11 test elméletével dolgozik, amiből csak egy a fizikai test
  • a szögek jógájának is hívják, mert pontosan tudja milyen áramlatokat akar kelteni a finomtestben
  • kötött végzésű feladatok, többnyire időre vagy darabra, kriyák (energiamozgást jelent)
  • “fura”, a fizikai test számára értelmetlennek tűnő mozgások, az összes finomtest megdolgoztatása
  • nem fordított pózokkal kívánja aktiválni a tobozmirigyet, és a holdközpontot, eléri máshogy
  • kifinomultabb, összetettebb és erőteljesebb idegrendszeri hatás alapfokon is
  • a homloklebeny “dolgoztatása”, a minták erőteljes átírása, akár generációkra visszanyúlva
  • előírt pranayama és meditációs feladatok a gyakorlásban
  • a mantra jóga teljes integrálása, a hangok ereje
  • nem keres élő Gurut, a Siri Guru Granth Sahib tanításaira támaszkodik
  • a szikh hagyomány integrálása (ettől bhakti jóga is egyben, a szerető szolgálat jógája)
  • a szanszkrit helyett a gurbhani nyelv használata, a források szerint 11x erősebb, a modern kor kihívásainak jobban megfelel,

Összességében egy biztonságos térben provokáljuk a fizikai és mentális testeket, ahol még inkább igaz, hogy a finom hat a sűrűre. Megfigyeljük a reakciókat, kivárunk, felfedezünk, integrálunk. Felzavarjuk a tudatalattit és kidolgozzuk belőle ami szembejön.

Kulcsszó: átmenni rajta, befejezni

A traumát megtalálni könnyebb, mint az érzést betölteni – A családállítás előnye

Tudni és érezni, mindkettőre szükség van

A hozzám fordulóknàl gyakori, hogy megvan az a csodálatra méltó érzelmi intelligencia, elszántság és a szorgalom, hogy akár a témàban megjelent művek segítségével, kibogozzàk problémáik és a felmenők sorsa közti összefüggéseket, pontosan tudják, mi hogyan hatott ràjuk.
A felismeréstől mégsem mozdul teljesen a „megkönnyebbülés” felé a dolog. Mert még mindig ott lehet a hiány és a vàd, hogy ha ő ilyen képes, kompetens felnőtt lett, akkor pl. a szülő miért nem képes erre. Hiszen egy gyermeknek szüksége lenne a tapasztalatra is , hogy a szülő mozdul felé, igyekszik. Kap támogatást, elfogadást, figyelmet. A szeretethiànyt a tudás nem feltétlenül tölti be.
Sokan ilyenkor tudják, hogy segítségre van szükségük, egyéni munkànàl mégis kicsit hàtra van kötve ilyenkor a kezünk, mert a feltételezhetetlent még kineziológiàval sem tudjuk odaajándékozni.
Azért szeretem ilyenkor a csoportos csalàdàllítàst ajánlani, mert be tudjuk tölteni az ÉRZÉST.
Láthatjuk a felmenőket is érezni, küzdeni, meglàthatjuk, visszamenőleg hogyan változtatjàk meg hozzààllàsukat a találkozások és a reakciók. Feltàrulhatnak a csalàdrendszerben megbúvó dolgok, amiket addig nem vettek figyelembe. Csodálatos egymásra találàsok ezek. A szülők felismeréseitől a gyermekek megnyugszanak, hiszen nincsenek többé egyedül az érzéseikkel, a hiànyaikkal.
Bővebb infó az àllítàsokról:
Kontakt: Boltos Emőke +36703380787

Kineziológia – petefészek, 3 hetünk maradt

Egy nagyon kedves hölgy keresett meg, több cisztával az egyik petefészekben, a legnagyobb 9 cm. Sürgős műtétet írtak ki, 3 hetünk van. Senki nem szeret hátrakötött kézzel dolgozni, de érezni, amikor valaki képes úgy jelen lenni a problémának, hogy vállalja a felelősséget, és ismeri a teremtő erejét. Hozzátettük amit tudtunk. Megnéztünk egy anyai kapcsolódást, kiteszteltem 3-4 étrend-kiegészítőt (ha van lehetőség, nem ajánlok semmit rutinból, a kineziológiai módszerek, ahogy én használom, hozzáférnek a belső és felső bölcsességhez).
A hölgy azzal a tudatossággal ment be a kórházba, hogy addig nem kezdődhet a protokoll, míg valaki meg nem ultrahangozza. Összeszaladtak az orvosok, egyetlen 4 cm-es ciszta maradt, a műtét elmaradt, a petefészek megmenekült.
Ha úgy érzed, tegyünk együtt Érted valamit: Boltos Emőke, fitoterápia, hormonegyensúly, alkalmazott kineziológiai módszerek
+36703380787

Kineziológia – Egyik legkedvesebb oldásom

Mai napig az egyik legkedvesebb oldásom szívet melengető érzése:


„Èvekig készültem erre a pillanatra, hogy otthon szüljek. Az előző várandóssàgaim 34 hétnél nem tartottak a tovább, azt mondták, hogy ez genetika, és a méhem eléri a max. kapacitását.
Nagyon sokat köszönhetek Emőkének, akit a várandósságom alatt kerestem meg, hogy segítsen feloldani mindent, ami tudattalan körülményként szerepet játszhat.
A cél amit kitűztünk, a babavárás végigvitele volt, hogy otthon szülhessek. Ez a határ 37.+ 1 nap. Ettől a terhességi kortól lehet hivatalosan engedélyezve otthon szülni. Én is koraszülött voltam, ès sok más dolog is oldásra került. Pár alkalom után utamra engedett, hogy mostmár rendben leszek.🙂
A 34. hét környékén hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem izgultam, de a napok csak teltek.. és a hetek is! Soha nem jutottam el idáig! Aztán 37.hét +1 nap: tudtam, hogy itt van a Nagy nap és OTTHON szülhetek!”

Keress, ha segíthetek: Boltos Emőke, +36703380787

Hangfürdő, relaxáció, jóga nidra

Miért érdemes gyakrabban hosszabban relaxálnod, jóga nidrát gyakorolnod?

α mély relaxációban agyunk sokkal több pihentető alfa hullámot termel, mint egy átlagember az ébrenlét és alvás közti rövid szakaszban
😴 az elme és a mentális tudatosság elválik az érzékszervek ingereitől, amiből a koncentráció magasabb fokához juthatunk el
🎶 eközben a megfelelő hangok és rezgések blokkoldó hatásúak, újrahangoljàk energiaközpontjainkat és eltávolítják a frusztrációt
🌜ez az állapot, amiben megvalósítható nem csak a fizikai, hanem a teljes tudati és érzelmi pihenés, ami képes kezelni a belső nyugtalanságot is
🎁 fél óra mèlyrelaxációban eltöltött idő felér 4 óra alvással és kiegyensúlyozottsàggal, derűvel ajándékoz meg
💪 🤓 rendszeres gyakorlásával javul az immunrendszer állapota, nő a fizikai és szellemi teljesítőképesség, javul a koncentráció és a memória
♥ a tudat felkészül a tudati lenyomatok, traumák feldolgozására

Különösen ajánlom akkor, ha

· szeretnéd pihentetni túlhajszolt elmédet
· nincs elég időd aludni, vagy bár alszol, mégsem érzed magad kipihentnek
· egy betegség vagy megterhelőbb időszak után regenerálódnál
· szeretnéd fejleszteni az érzékek visszavonását a jógagyakorlásban (pratyahara állapot)
· fejlesztenéd meditációs képességeidet
· fejlesztenéd tanulási képességeidet, memóriádat
· kedveled a zenét
A csoportos alkalmakat a FB oldalon hirdetem, ezek általában 45 percesek. Jelentkezni tudsz üzenetben vagy telefonon: +36703380787

Álmatlanság – Az ébredés traumája, a trauma ébredése

Mit történik, ha nem tudunk aludni, ha felébredünk?

Szervezetünk elalvás után csökkenti belső magjának hőmérsékletét, így a nemalvás egyik oka a belső tűz állapot, pl. nyári hőség vagy túlpörgetettség idején. Ez a belső hő jellemezheti a változókort is, és azt az állapotot is, amikor későn olyasmit eszünk, ami miatt az emésztőtűz tovább lobog, májunkat is munkára késztetve.
A kínai medicina szerint szerveink meghatározott napszakokban a legaktívabbak. Ez a szervóra bölcsessége, ami könnyen visszaigazolásra találhat bennünk is. 21:00-23:00 között az ún. hármas melegítő aktív, ami nagyjából a hormonrendszerünket jelenti, megemeli a belső hőmérsékletet, megnyugtat, elálmosít minket. 23:00-01:00-ig az epehólyag aktív. (ekkor történik a legtöbb eperoham) 01:00-03:00 között a májunk, 03:00-05:00 a tüdő aktív.
Máj-tüdő időben ébredni tán a leggyakoribb, a legidegesítőbb. Aggódunk, hogy fáradtak leszünk holnap, valamit elrontunk, hibát vétünk stb. Úgy érezzük, valamit elvettek tőlünk, valami elromlott, bujkál bennünk, aggódunk a nyomasztó gondolatok miatt. Sok ember ilyenkor rákeres valami nyugtatóra és altatóra, bosszankodik, vagy traumaként éli meg, hogy a teste külön utakon jár.
Pedig nem is biztos, hogy ez baj.
A máj transzformál, méregtelenít testileg és érzelmileg. Ha épp sok a változás, sokmindent kell feldolgoznunk, akkor azzal van elfoglalva. Akkor teszünk jól, ha könnyítjük a munkáját. Szólni fog, mit akar vagy nem akar már feldolgozni, legyen az pacalpörkölt, cukor vagy koffein. A tüdő pedig maga a lélegzetünk, nem lehet elválasztani a szívtől. Érzi a rá nehezedő terhet, legyen az neheztelés, harag, bánat, szomorúság, gyász. Szólni fog, hogy szeretne megkönnyebbülni.
Megébredhet a fenti okokból bárki bármilyen életkorban, de az életközépi válság egyik leggyakoribb kezdő tünete is az ébredés. Ezt is csak bajként szoktuk érzékelni, pedig az életközép a Lélek ébredése kipipált szerepeink után. Az életközépi válság, az uránuszi fordulat szabadulási lehetőség a minták, traumák fogságából. Igazibb, önazonosabb létért kiált.
A Föld mágneses mezejében napszakonként változik a prána mennyisége összefüggésben a Nap sugarainak beesési szögével. Legsűrűbb a hajnali órákban, 3-6 óra között. Ez egyben a tudatosságunk emelésére legmegfelelőbb időszak. Úgy nevezzük ezeket az órákat, hogy „Amrit Vela”, vagyis az öröklét nektárja. Ezek a nektár órák, miben lelkünk édes természete megízlelhető. Érdekes egybeesés, hogy ebben az időszakban dobálja ki a tudatalatti a negativitást, a fel nem dolgozottat, a traumákat. És maga az álmodási folyamat is lehet újra traumatizáló.
Tudatunk tápláléka, a prána egyben tudatosságunk mértékegysége, záloga. Nagyon finom szub-atomikus energia, amire fókuszálva, gondolva elkezdhetjük irányítani. Ahol a figyelem és a tudatosság, ott mutatkozik fejlődés, növekedés, manifesztáció.
Nem biztos, hogy az alvást kell erőltetni, de többféleképpen is ki lehet használni ezt az időszakot:
  • mindegy mi a meditációd, mi a mantrád, használd, zengesd, akár az ágyban fekve, kelj fel, gyakorold, amit már megtanultál
  • írj álomnaplót, rögtön megébredés után
  • jegyezd fel a testi tüneteket, a dátumot, az évszakot, az évet, és tekintsd át magadban mi történt ugyanekkor 3 hete, egy éve, mikor szakítottál, féltél, váltál, gyászoltál és így tovább
  • fordulj bátran segítségért, mert őrületesen kreatív az ember, nem fog mindenre választ adni egy test-lélek szótár vagy leírt lelki ok
  • higgyünk a teremtés jóindulatában, ilyenkor mindig le lehet vedleni valamit, lehet fejlődni, remek módszer lehet a személyiségfejlesztés mint folyamat ilyenkor: kineziológia, kundalini jóga, családfelállítás
Jómagam rettenetesen sokat kínlódok azzal, hogy az emberek vegyék komolyan az érzéseiket, a traumáikat. Tulajdonképpen ez sokkal hosszadalmasabb folyamat, mint maga a terápia. Ne magunkra húzzuk, hanem vegyük számításba. Nincsen nagy, és nincsen kicsi, a sajátunk van. Az ébredés és az önfelfedező képességünk az igazi jógiság.
” A hajnali szellő titkot rejt, ne menj vissza aludni! Kérd azt, amire igazán vágysz, ne menj vissza aludni! Az emberek ki-be járnak a két világ kapuján. Az ajtó kerek és nyitva áll. Ne menj vissza aludni!” (Rumi)
Hasonló tanulnivalók és összefüggések is várnak a hatha jóga (nem csak oktató) képzésen.
Lehet, hogy egy kép erről: 1 személy

A kundalini jóga segít a függőségek leküzdésében

Emberi világunkban nagyon gyakoriak a függőségek. Ez valójában természetes, csak a függőség tárgyát kell jól megválasztani. Ha nem vagyunk függők a dohányzástól, evéstől, ivástól, vagy kábítószerektől, akkor is lehetünk függők érzelmileg, pl. társfüggőség, megfelelési kényszer, teljesítménykényszer, munkamánia stb. formájában.

Hormonrendszerünket vizsgálva az irányítóközpont területén találjuk meg az egyensúlytalanság forrását, így a tobozmirigy, agyalapi mirigy tréningezése a legfontosabb.

A kundalini jógában nagyon sok gyakorlatot és meditációt találunk, melyek a fenti mirigyekre hatnak. Ezért kiváló mindenki számára, de különösen hatékony a kábítószer-függőség, mentális betegségek és fóbiás állapotok rehabilitációs erőfeszítéseiben.

Az emberi szokások mintázata beállítható vagy megtörhető egy 40 napos ciklus alatt.  A mélyebben beépült minták javítása hosszabb időt vehet igénybe (90, 120. vagy 1 000 napot).

Dr. Máté Gábor maga is gyakorolja a kundalini jógát, és terápiás munkájába is beemelte, mint eszközt a függőségek gyógyítására. Budapesti csoportja a Beyond Addiction.

https://youtu.be/i1HWUz7K720

Dr. Máté Gábor magyarázata a kundalini jógáról:

„El tudod magyarázni az olvasóknak, hogy mi is az a Kundalini jóga, és hogyan tud segíteni nekik abban, hogy jobb életet éljenek?

A Kundalini jóga egy dinamikus rendszer, ami a légzést, a mozgást, a nyújtózkodást, a pozitúrákat, a mudrákat (kéztartások), a látás összpontosítását, a szent hangok és ritmusok használatát, a relaxációt és meditációt ötvözi. Arra fejlesztették ki, hogy kiterjessze a tudatunkat és életerőnket, erősítse a megérzéseinket, a belső öröm kialakítására és önmagunk igaz természetének megtapasztalására ösztönöz. Integrálja az elmét, a testet és a szellemet.

A Kundalini arra az energiaáramlásra és tudatra utal, ami mindannyiunkban létezik, és amit jógagyakorlatok segítségével fejleszthetünk. A kundalini jóga segít a rugalmasság és az erő kialakításában, egyensúlyt hoz a hormonális és az immunrendszerbe, növeli az idegrendszer alkalmazkodóképességét, fejleszti a reakcióképességünket, a stabilitásunkat és az elménk és érzelmeink tisztaságát. Segíthet a szorongás és depresszió csökkentésében, javítja az alvás minőségét és enyhíti a poszt-traumatikus stressz szindróma tüneteit. Tehát a stressz ellenszere.

A kundalini jóga a légzési gyakorlatok, a jógagyakorlatok és meditációs gyakorlatok igen széles tárházát biztosítja, ezért jól lehet alkalmazni egy sor különleges egészségügyi probléma kezelésében, mint amilyen például a függőség.”

(Sárosi Péter / drogriporter cikkéből)

A kundalini jógát keresd az órarendben/eseménynaptárban!