Mi is a Yogi Bhajan féle kundalini jóga?

Az a kundalini jóga, amit az órarendben találsz, a Yogi Bhajan féle tanításokra támaszkodik, azt követi változatlan formában. Nem azonos sem a tibeti kundalini jógával, sem más kundalini ébresztő technikával.

A kundalini-emelő technikáktól sokan félnek, mert az avatatlan szem az utóbbi időben a pszichózisok melegágyaként tekint rá. Ideje tiszta vizet önteni a pohárba.

Yogi Bhajan egy olyan módszert tanított, ami egy finom átmenet a hatha jóga mozgásrendszerétől a finomtestek jógájába és a hangok jógájába. (Nada jóga). Yogi Bhajan a rendszert a vízöntő kor jógájaként tanította, amikor nem kell közvetítő, nem kell guru, mindenki egyénileg kapcsolódik a belső mesterhez.

A kundalini kriyákat és meditációkat nem az éppen oktató tanár találja ki vagy rendezi kedve szerint sorba. Hiszen a gyakorlás ereje abban is rejlik, hogy meghatározott sorrendben dolgozik, és „nem engedi”, hogy elválasztódjon a durva és finom fizikai gyakorlás, a pranayama, a mantra, az ima.

A hatha jógában a legtöbben csak ászanáznak, és elhagyják a többit, vagyis az energia megélénkül, de nem kap célt, irányt.
A kundalini jógában a gyakorlás azért kötött és biztonságos, mert először tisztítja a testet, az elmét és a gyakorlás eredményét dolgozza fel minden sejt, a mirigyrendszer és szándéka szerint a lélek vezérelte személyiség javára. Így áthidalja az emberi tulajdonságok és az ember lelki törekvése közötti szakadékot.

A jógastílus kapcsolódik a szikh hagyományhoz is. Ez az észak-indiai népcsoport határvédő katonai szolgálatot is ellátott. Ez viszont nem zárta ki a lelki életből, sőt.

Így alapvető elvárás volt, hogy az embernek igenis szüksége van egy határozott belső tengelyre, mert a szív erre tud igazán támaszkodni. Az elvekre, hogy az állóképessége, a munka és a közösségi lét támasztja meg az embert. Az emberi individuum, nemesség alapvető értékek az életben.
Természetesen lélekközpontú maga a gyakorlás is, amivel nem csak a fizikai testre hathatunk, hanem a finomtestekre is. Egy szikh tradíció, ahol minden nő hercegnő, és minden férfi oroszlán.

A kundalini jóga folyamatosan emlékszik a mindent átható intelligenciára, szellemre, legyen teremtő, fenntartó vagy támogató, legyen az személyes vagy személytelen. „Nem engedi”, hogy elválasztódjon az ima és a fizikai gyakorlás. Ereje pont abban rejlik, hogy igyekszik áthidalni az emberi határok és az ember lelki törekvése közötti szakadékot. Remek tanítás a nőies és férfias erőről és szakralitásról.

A szikh felfogás nem kéri, hogy tartsd oda a másik orcádat is. Máshogy csinálja. Ezért az üzenetért is nagyon szerethető. Hiszen a modern ember is több fronton harcol, helyt kell állnia a családi életben, és a munkaerő piacon. Ha őszinte, akkor nem mondhatja azt, hogy a siker nem fontos, de kitűzheti célként a nemességet. 

A kundalini órán nem ászanákkal (kitartott pózok), hanem időre végzett kriyákkal (mozgássorok) dolgozunk. A mantrák gurmukhi (gurbàni) nyelven szólalnak meg.

Jellemző a kundalini energiát emelő tűzlégzés használata. A mantrákat nem csak elkülönítve, hanem mozdulatokba építve gyakoroljuk. A finomtesttel dolgozunk. Mindenkinek kiemelten ajánlom, akinek az önbizalmával, szilárd belső tengelyével, önképviseletével, határai kijelölésével van dolga.

Kulcsszavak: blokkoldás, lelkierő, kitartás, „átmenni rajta”. Az önérzettől a szívig.

Az óra felépítése általában: nyitó mantrák – kriyasor – relaxáció – meditáció – záró mantra

Aki szeretné kipróbálni, figyelje a kundalini workshopokat, jógaórákat az eseménynaptárban, vagy keressen!

Oktatód Boltos Emőke (Radha Pritam Kaur) lesz.